Atgriešanās
Gaisa kvalitātes mērīšanas sensori
September 4, 2023
__wf_rezervēta_mantojums
Būtībā gaisa sastāva noteikšanai tiek izmantotas divas sensoru kategorijas: CO2 gāzes sensori (visizplatītākie ir NDIR - nedispersīvi infrasarkanā tipa sensori un nesen fotoakustiskie sensori) un GOS (gaistoši organiskie savienojumi) piesārņojuma sensori.

Būtībā gaisa sastāva noteikšanai tiek izmantotas divas sensoru kategorijas: CO2 gāzes sensori (visizplatītākie ir NDIR - nedispersīvi infrasarkanā tipa sensori un nesen fotoakustiskie sensori) un GOS (gaistoši organiskie savienojumi) piesārņojuma sensori. Saprotamu iemeslu dēļ īpaši izplatīti ir pirmā tipa sensori — CO2 gāze ir mūsu izelpotās elpas galvenā sastāvdaļa, un tās līmenis izelpotajā gaisā ir aptuveni 38 000 ppm. Tāpēc šādi sensori var efektīvi norādīt telpā elpoto gaisu, kas ir galvenais piesārņojuma avots dzīvojamās telpās. Tomēr CO2 ventilācija ventilē arī cita veida piesārņojumu. Tomēr CO2 sensoriem ir arī būtiski trūkumi, tāpēc mēs neiesakām tos izmantot automātiskās ventilācijas kontroles kritērijiem. Pirmkārt, kā gaisa kvalitātes rādītāji šie sensori būs precīzi tikai tad, ja galvenais piesārņojums ir cilvēka izelpošana, bet, ja tā nav, šie sensori izrādīsies maldinoši par gaisa kvalitāti telpā. Piemēri ir svaigi krāsotas sienas vai jaunas mēbeles, kas izdala ievērojamu daudzumu ķīmisko savienojumu, ko bieži pavada cilvēkiem uztveramas smakas, bet ko nevar noteikt ar CO2 sensoriem. Viņi arī neatklāj visus organiskos piesārņotājus, piemēram, gaisa piesārņojumu pirmsskolas vecuma iestādēs no bērnu lietotām autiņbiksītēm vai darba vietās, kad ienāk darbinieks, kurš nesen smēķē. Lai gan šie gaisa piesārņotāji ir uztverami cilvēkiem, ventilācija ar CO2 sensoriem nereaģēs uz šādu piesārņojumu. Vēl viens būtisks CO2 sensoru trūkums ir to nespēja noteikt absolūto CO2 līmeni bez kalibrēšanas, izmantojot svaigu gaisu. Tas nozīmē, ka šie sensori CO2 līmeni parādīs tikai tad, ja tie tiks regulāri kalibrēti. Kalibrēšana šajās sensoru kategorijās galvenokārt ir automātiska, un laika gaitā sensors, uzkrājot vēsturiskos datus, pielāgo tos zināmam stāvoklim, kad āra gaisa CO2 līmenis ir 400 ppm. Tas nozīmē, ka vismaz reizi nedēļā sensoram jāļauj izmērīt CO2 līmeni pilnībā vēdināmā telpā vai āra gaisā. Ja telpa tiek vēdināta 15 minūtes ar pilnībā atvērtiem logiem, tas ir iespējams, bet, ja ventilācijas kontroles pamatā tiek izmantoti CO2 mērījumi, laika gaitā sensors kļūdaini parādīs zemāku CO2 līmeni nekā faktiskais līmenis, un ievērojami piesārņotās telpās sensors parādītais svaigā gaisa līmenis būs maldinošs.

Otrais sensoru veids ir GOS vai gaistošo organisko savienojumu sensori, kuriem tehnoloģiski ir daudz vienkāršāka struktūra, tie ir ievērojami lētāki un vieglāk lietojami. Tie spēj noteikt lielāku daudzumu retāk sastopamu gāzu, ieskaitot tās, kas atrodas cilvēka izelpošanā. Tādējādi, pieņemot, ka galvenais iekštelpu gaisa piesārņojums ir cilvēka izelpošana un zinot izelpotā gaisa sastāva proporcijas, ir iespējams aprēķināt teorētisko telpas CO2 līmeni, ko parasti dēvē par CO2 ekvivalentu vai Eco2 līmeni. Augstas kvalitātes sensori šo aprēķinu veic ļoti precīzi, un acīmredzamais trūkums patiesībā ir to galvenā priekšrocība — tie aprēķina citus iekštelpu piesārņojuma veidus Eco2 vienībās. Tāpēc mūsu sienas paneļos izmantojam augstas kvalitātes GOS sensorus, kurus ražo Bosch Sensortec GmbH, kas var precīzi aprēķināt CO2 līmeni gadījumā, ja iekštelpu piesārņojuma avots ir cilvēka izelpošana, kā arī norāda uz paaugstinātu CO2 līmeni, ja telpā ir cita veida bīstams piesārņojums. Turklāt Bosch sensori aprēķina arī kopējo gaisa kvalitātes indeksu, pamatojoties uz visiem nosakāmiem piesārņojuma veidiem, un šāds indekss tiek uzskatīts par labāko gaisa kvalitātes noteikšanas kritēriju, nevis plaši pieņemto sabiedrības viedokli, ka CO2 ir vienīgais piesārņojums. Izvēloties šādu gaisa kvalitātes uzraudzības iekārtu, ir svarīgi pārbaudīt to sertifikāciju saskaņā ar ISO 16000-29:2014 prasībām; pretējā gadījumā izvēlētais aprīkojums var nebūt precīzs un var maldināt lietotāju par gaisa kvalitātes rādītājiem.

Sazinies

Sazinies ar mums, lai saņemtu individualizētu piedāvājumu!

Paldies! Jūsu iesniegums ir saņemts!
Ups! Iesniedzot veidlapu, kaut kas nogāja greizi.